עברית


please note: Hebrew capabilities must be installed on your browser to view this page correctly.

בס”ד

חיי ירושלים

חיי ירושלים

                                                                     לא חסר לי כלום

 

הרי אני חי טוב בלי מחסור עם בית, רכב, פלאפון וכו’, א”כ אני במצב אידיאלי, מה לי לתורה וליהדות ומה הם יכולים להוסיף לי?

חבר יקר,

                לדודה שלי המתגוררת בארה”ב היה תמיד חלום לנסוע עם משפחתה לצרפת למשך כמה שבועות כדי לבקר את קרוביה, אך לא היו לה את האמצעים הכספיים לכך.  היא החליטה לנסות את מזלה בלוטו ומילאה כרטיס, וכשקראה את המספרים לא האמינה למשמע אוזניה, התברר לה שזכתה בחמשה מספרים שזיכו אותה בכמה אלפי דולרים שיספיקו לה לנסיעה לצרפת. וכמובן אין לתאר את גודל אושרה שזכתה להגשים חלומה.

                אך נעצור לרגע להתבונן מה היה קורה לוּ זכתה במספר השישי ובמקום כמה אלפים היתה זוכה בכמה מיליונים, ובמקום הנאה של מספר שבועות ואח”כ חזרה לשגרה האפורה, היתה יכולה לבצע מהפך בחייה ולהיות מאושרת לנצח?

           וא”כ לקרוא לאשה הזאת אשה מאושרת זה הרי יחסי מול מה שיכלה להיות לו היתה זוכה ביותר.

                לפעמים מספר אחד קטן יכול לגרום הבדל של מליוני דולרים ודברים שנראים קטנים ולא משמעותיים יכולים לגרום למהפך.

                האם אנחנו נרגיש מסופקים מהחיים עם חמישה מספרים כשיודעים שהיה בידינו לזכות במספר השישי?

                התורה נותנת לנו את המספר השישי בחיים. היא נותנת את האמצעים להנות מהחיים הגשמיים והרוחניים, האמצעים להבין את החיים שהם לחיות עם משמעות מתוך דעת ישרה ולעשות יותר חסד לזולת.

                האם שאלת את עצמך “למה אני חי”?

                הרי לרוב בני האדם קשה ולא נוח בחיים ואיזו תכלית יש לחיים הקשים האלה? אם כל השבוע אני עובד כדי לחיות, ובסוף השבוע אני חייב לנוח מרוב העבודה, מה אני צריך את כל זה?

                האם בשביל חיים שכאלה כדאי לסבול ולטרוח? הרי זה מזכיר את הסיפור המליצי אודות התייר האמריקאי העשיר שהגיע לחופשת הקיץ לאילת וראה אדם צעיר לימים, “היפי”, זרוק על החול. הוא ניער אותו ושאלו: “מה אתה מבזבז את הזמן?”, ענה לו ההיפי “יש לך רעיון יותר מעניין להציע לי?”. והשיב התייר “תלך לתיכון להוציא תעודה טובה כדי שתוכל להתקבל לקולג’, ולאחר מכן לקבל עבודה וכשתרוויח מספיק כסף תוכל לבלות בחופשות בכל מיני מקומות בעולם”. אז השיב לו ההיפי בתרועת נצחון “אני כבר מקדים אותך בעשרים שנה”.

 והמסר פשוט: כל המטרה בעבודה היא כדי להנות מהחופש, א”כ בשביל מה לעבוד ולהתאמץ לזה?

                והאם ההיפי אינו צודק?

                אלא כדי להצדיק את קיומינו פה מוכרח שיהיה מושתת בתכנית ארוכת טווח, בעלת תוכן ומשמעות, ולא כלשון הפתגם “אכול ושתה כי מחר נמות”.

                וכדי למנוע אי הבנה צריך להבהיר שהיהדות אינה באה לשלול הנאות וחרות, אדרבה היא סולדת מחיי סגפנות שלא לצורך ויש לאדם ליהנות מהחיים.

                אך ישנו הבדל אחד, וזהו סוד הענין שבמקום שההנאות יהיו מעין פורקן לבני אדם מתיסכוליו ובריחה מהמציאות, היהדות מחייבת שיהיו עם משמעות ותוכן.

                והענין בזה הוא שלא יהיה מושג כזה שהחיים באופן כללי קשים ולא נוחים ומדי פעם מתפרקים ושוכחים מהעולם, אלא שכל הסבל והטורח יהיו אמצעים וכלים לזכות באושר. וכמו שאף אדם “לא יקטר” אם על מנת לזכות במליון דולר יאלץ לעבוד בעבודה מתישה ומפרכת, מכיון שבכל מאמץ הוא מתקדם למטרה לזכות בכסף, כן הוא אותו הדבר בזה שעל אף שעובד קשה ולא תמיד הולך לו אך דוקא הקשיים האלו מחשלים ומשלימים אותו לשאת את התואר של האדם המאושר.

לא רק שאין סתירה בין התורה והחיים המאושרים, אלא המתכון לאושר פה והחיים הנצחיים עובר דרך התורה ורק ע”י זה נבנית כזו מורשת מפוארת ושום שיטה אחרת לא צלחה.

הנה ה”שבת” שהתורה נותנת לנו עדיפות יתר בקיומה לכאורה הרי ניתן לשאול את השאלה “למה צריך לאסור עלינו ליסוע בשבת, לבשל, ואף להדליק אור ביום השבת?”

אך לאמיתו של דבר, זו אחת מהמתנות הגדולות ביותר שנתנו לנו, שעובדים קשה במשך השבוע לדאוג לכל הצרכים הגשמיים כדי להנות מהשבת. כל המשפחה מתאספת ביחד ויש לבעל זמן לשוחח עם אישתו וסבלנות לילדים ללא הפרעות של טלפונים, טלוויזיה, רדיו, חברים ולא צריכים לטרוח ולעבוד ואוכלים מאכלים מיוחדים המוכנים מראש, והוא פנוי להתבונן בעיקר ותכלית החיים, איך להיות אדם טוב יותר ולהרחיב אופקים, וזה נותן לו את הכח הנפשי להתחיל עוד שבוע מלא בתוכן פנימי.

וכך הדבר מתבטא ביחסי אישות, שהתורה מגלה שאין האדם נהיה מושלם עד שמתחתן משום שהגבר מטבעו הוא בעיקר מעשי ותכליתי ולא תמיד שם לב לפרטים הקטנים הנראים זניחים, והאשה משלימה את הענין בחוש הרגשי הנפלא ושמה לב לפרטים חשובים ולקשר קצוות, וכמו שהפתגם אומר מאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה גדולה.

וא”כ האינטרס הראשי בנישואין אינו מונח ע”י תאוות או מה כל אחד יקבל מהשני, וכשזה לא מתבצע בוחרים באלטרנטיבות, אלא שזה חלק מהיעוד ובונים יחדיו מערכת חיים וכשטוב לאדם בבית טוב לו בכל הדברים, שבדרך כלל צרות מתחילות בבית.

                וגולת הכותרת שבזה מתהדרת היהדות היא בעזרה לזולת. ובאמת מי שפותח מדריך טלפון פוגש גמח”ים למאותיהם בכל תחום, ממוצצים ועד דירות חינם אין כסף. ושלא לדבר על ארגוני החסד ובראשם ארגון “יד שרה” והארגון של ר’ אלימלך פירר “עזרה ומרפה”, “עזר מציון”, “זכרון מנחם” (לחולי סרטן), ועוד ועוד.

                ואת כולם מנחה דבר אחד, והיא: האמונה והדבקות הגדולה שלהם באלוקים ובתורה, ומי שנעזר בארגונים הללו יודע באיזה מסירות ומאור פנים הם עושים זאת ללא הבדל בין דתי ללא דתי, יהודי ללא יהודי, גמילות חסד כזאת של יחידים ולא רק של מוסדות בקנה מידה כזה גדול , וזהו דבר שקיים רק ביהדות ואין לה אח ורע במקום אחר.

                ישנה עוד נקודה שלכן הכרחי לחיות ע”פ היהדות וזה בחנוך ילדינו. איזה מודל לחקוי והערצה אנחנו נותנים לבנינו האם אלילי הנוער כוכבי הקולנוע והטלוויזיה, הם אלו שאנו רוצים שיקחו בתור דוגמה לחקוי?

                ובאמת, עצוב מאוד הדבר לראות מה קרה לנוער שהתנתק מהיהדות. ולשם דוגמא ע”פ הנתונים הרשמיים 62% מהנוער צורכים אלכוהול בקביעות, 75% מהנוער בחינוך הלא תורני היו מעורבים בשנה שעברה בתקרית אלימה, 25% מהם הגיעו לבית הספר עם כלי נשק, וכן יש מקרים רבים של סחיטת ילדים, מה שנקרא “פרוטקשן” וכן נסיונות התאבדות של בני נוער שלא מדווחים, וכל זה לא היה קיים בעבר. ואם נביט על החינוך התורני היום לא נמצא דברים כאלו. האם הנתונים המזעזעים מצריכים חשבון נפש והתבוננות מהיכן נובע הענין? אולי מזה שרואים את כל הסרטים מלאים באלימות ובפשע וחסר חינוך לערכים של חסד והטבה לזולת?

 

                ונקודה אחרונה לציון היא שחיי תורה הם בסופו של דבר, האמצעי היחיד שימנע התבוללות גמורה ומחיקת היהדות. אולי בארץ זה לא כל כך משמעותי, אך בחו”ל ההתבוללות עומדת על יותר מחמישם אחוזים, וזה כולל ישראלים שגדלו בארץ ושירתו בצה”ל. ומתברר ששום דבר לא עוזר חוץ מהנשק האמיתי והישן שבמשך יותר משלושת אלפי שנה לא איכזב, והיא התורה. וכן מחקר ידוע  הראה שמתוך 100 ילדים בחינוך לא דתי 30 נשארו יהודים, לעומת 2 מתון 100 בחינוך התורני שנשארו חוץ ליהדות. (1)

ואם נסתכל לאחור בהיסטוריה של העם היהודי הרי שעצם קיומנו כעת הוא נס בהתחשב במה שקרה לשאר העמים והאומות בהיסטוריה שהוכחדו והושמדו במשך הזמן.

האם יש המשכיות למצרים הקדומים או לרומאיים ולפלישתים? וזה בלי לקחת בחשבון שהיה לכולם יתרון ברור עלינו בזה שלא טולטלו וגורשו ממקום למקום כמונו. ולא רק שהיהודים החזיקו מעמד אלא תמיד היו אור לגויים בנאוריותם ובמוסריותם, ובכל מקום שגלו תמיד סידרו לעצמם חיי חברה עם מוסדות חינוך וכו’.

ורוב ורובם של האנשים האלו היו שומרי תורה ומצות אדוקים.

                העולה מכל דברינו שנווכח ונאמין שכל מטרת התורה והמצוות היא לטובתינו. ועל אף שזה נראה לפעמים קשה אך ככל שמתאמצים יותר, כן האושר גדל בהתאם ולא בורחים ומרימים ידים מתי שלא כל כך הולך, התורה עצמה מלמדת אותנו כיצד להתגבר על הקשיים. וא”כ זה שוה מינימום בדיקה ונסיון לראות אם זה מתאים. זה לא אומר ישר ללכת לישיבה ו”לגדל פאות” אלא להתחיל ללמוד מעט, ולטעום על קצה מזלג מעונג התורה. ולא צריך לפחד שיש כל מיני מצוות וכל כך הרבה פרטים שנראים לפעמים מיותרים, כי היהדות היא כמו מטוס גדול שעובדים שנים על מנת שיהיו לו את כל הפרטים, ולא יחסר אפילו בורג אחד לפני שממריא ונוסק אל על כיון שהבורג הקטן יכול לגרום להפלתו, רק עובדים לאט לאט ובמתינות והכל מסתדר. תנסה וגם אתה יכול לזכות ב”מספר השישי” בלוטו החיים.

ולהלן יש מידע לכל המעונין,

דע את יהדותך

   כדי לבדוק את כל הדברים שאמרנו יש מקומות רבים שאפשר לשטוח את כל השאלות וההתלבטויות בכל נושא, באוירה חופשית ולא מחייבת, לבד, או עם בן/בת הזוג או המשפחה עם מרצים מהשורה הראשונה, ממדענים ופרופסורים ועד רבנים.

לדעתי כדאי להתחיל בסמינר ערכים שנערכים בסופי שבוע בבתי מלון והארחה ברחבי הארץ במחיר מנימלי עם תעסוקה לילדים. טל לבירורים : 0220-500-02

וכן יש מתנדבים מאירגונים שונים נטולי דעות קדומות והשקפות פוליטיות שמוכנים לבא אליך בבית לשמוע , להרשם, להתוכח, ליעץ, אנשים מוכשרים מאוד בכל גווני החיים והם פרוסים בכל רחבי הארץ.

ארגון לב לאחים 6277-537-02

ארגון יד לאחים 1003-537-02

ארגון אור לאחים 3 / 1752-565-02

הארגונים דלהלן יכולים לעזור להורים שרוצים לתת לילדיהם יותר חינוך יהודי, בשיעורי עזר לילדים אחר שעות בית הספר, או בהעברתם לבית ספר דתי אם ירצו בכך.

ארגון “אור לאחים” – טל. 727-232-800-1

ארגון “שופר” – טל. 7779-677-03

ארגון “לב לאחים” – טל. 6277-537-02

ארגון “רוצים יהדות” – טל. 2334-956-03

“מעיין החינוך התורני” – טל. 7777-658-02

מרכז “החינוך העצמאי” – טל. 0666-589-02

וכן יש אפשרות לגברים ונשים בנפרד לבדוק את הדברים קצת יותר לעומק, לבוא לסופי שבוע או לכמה ימים לישיבה או לסמינר, ולחיות באווירה בה כל התלמידים הם בשלב זה או בחיפוש אחר יהדותם מכל גווני הקשת, כשהעלות חינם כולל  ארוחות. מתקיימים שם שיעורים ו/או לימוד עם חברותות בכל המקצועות: פרשת השבוע, משניות, גמרה ועד מחשבה (למידע נוסף על ישיבות וסמינרים באזורך להתקשר ליד לאחים 1003-537-02 או ללב לאחים 300-550-800-1)

ישיבה אור החיים (של הרה”ג ר’ ראובן אלבז, שליט”א) (גברים) שמעון הצדיק 23- טל  5588-582-02

ישיבה אור שמח (גברים) – 0315-581-02

דבר ירושלים (גברים) -קצנלבוגן 53 – 2817-652-02

שבות עמי (גברים – רוסי) , בליליוס 4 – 5415-538-02

נוה ירושלים (נשים) – הר נוף –  9276-651-02

נות בית (נשים) – הסמינר לערכי היהדות לבנות ולנשים – 2922-571-02

ארגונים

ערכים    מארגן סמינרים, חוגי בית, וכנסים למשפחות, לרווקים, אקדמאים ועממיים בכל הארץ.

מרכז: רח’ ירמיהו 5 ב”ב, טל’: 5793035-03

ירושלים: רח’ שפת אמת 10 , טל’: 5000220-02

צפון: דרך הרב 2 רכסים, טל’: 7478-914-04

דרום: רח’ התמרים 12 קרית גת טל’: 6603033-07

אשדוד: אליעזר בן הורקנוס 17/17 טל’: 8666677-08

חדרה: רח’: הנשיא 55 טל’: 6222727-06

דואר אלקטרוני:  Email: arachim2@netvision.net.il

אור לאחים

עוזרים גם למשפחות להעניק חינוך תורני לילדיהם. 27-27-23-800-1

עוזרים למשפחות ללמוד ולהתקדם ביהדות. 1752/3-565-02

יד לאחים   סיוע בשיבוץ ילדים במוסדות חינוך דתיים ותורניים בכל רחבי הארץ.                1003-537-02

לב לאחים  מתנדבים ומתנדבות מגיעים למשפחות המעוניינות בכך לדבר, לשאול ולהתעניין בכל מה שקשור ליהדות, מאבק במסיון, ומידע על שעורי תורה בכל הארץ. 300-550-800-1  (ירושלים) 6277-537-02 בני ברק 1782-578-03 (חיפה) 625-626-04 באר שבע 241-230-07

שופר  מארגן סמנרים, שעורי תורה בכל הארץ, הפצת קלטות (וידאו וטייפ) תורניות. עונים על שאלות דרך הטלפון ומידע על שעורי תורה בכל הארץ.    7779-677-03

שיעורו של הרב עובדיה יוסף שליט”א

כל מוצאי שבת מתקיים שיעור של הרב עובדיה יוסף. השיעור מועבר בלווין בשידור חי ברחבי הארץ.

למידע מוקדי שידורי הלווין טל: 1752/3-565-02

ערוצי הקודש ברדיו      מס’ התדר

קול השמחה                 90.6 ירושלים והסביבה

מקול הלב                94.5 ירושלים והסביבה

קול האמת                94.5 ירושלים והסביבה

                                94.5   ירושלים והסביבה                5465-624-02

קול הנשמה                101.3  אזור תל אביב

                                102.6 אזור ירושלים                0501/2-500-02

ערוץ 2000                102.6  אזור תל אביב

רדיו 10                   106.7 כל הארץ                                7575-582-02  020-707-052

שובה ישראל             107.1   כל   הארץEnjoy • Jerusalem Life

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *